Aktualności
Huta Gruszczyno Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
09.08.2019.

Przykładowa grafika

Osiemdziesiąta rocznica bitwy pod Hutą Gruszczyno

Msza św. celebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Piotra Sawczuka 8 września 2019 r. stanowiła główny punkt uroczystości w hołdzie poległym w bitwie pod Hutą Gruszczyno. W tym roku mija osiemdziesiąt lat od tych tragicznych wydarzeń.

Uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry przeszli do kaplicy pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, gdzie sprawowano Mszę św. w intencji poległych. Przybyłych gości powitał miejscowy proboszcz ks. Marek Sidoruk. Główny inicjator całego przedsięwzięcia oraz kustosz miejsc pamięci, komendant OSP w Grygrowie Tadeusz Cichocki przypomniał okoliczności i przebieg bitwy pod Hutą Gruszczyno.

W homilii ks. Biskup zwrócił uwagę, że u podstaw każdej wojny leży nienawiść. Jak zaznaczył, “jesteśmy w Hucie Gruszczyno, miejscu szczególnym, o którym nie wolno nam zapomnieć. Osiemdziesiąt lat temu, po zbombardowaniu Wielunia i ataku na Westerplatte rankiem 1 września, następnie miały miejsce bardzo liczne bitwy kampanii 1939 r. (…) Zgromadziliśmy się dzisiaj w okrągłą rocznicę bitwy pod Hutą Gruszczyno, aby odprawić Eucharystyczną Ofiarę za spokój duchy tu poległych żołnierzy, i aby podtrzymać żywą pamięć o tym, co się tu niegdyś wydarzyło”. Ekscelencja w sposób szczególny przypomniał dwie postaci związane z II wojną światową: ks. mjr Kazimierza Potiopę – wieloletniego proboszcza parafii Starawieś, który jako małoletni żołnierz brał udział w kampanii wrześniowej oraz św. Maksymiliana Marie Kolbego – patrona kaplicy. “Okres wojny, choć był czasem nienawiści, był czasem bohaterów i świętych” – powiedział ks. Biskup.

Po Eucharystii uczniowie Szkoły Podstawowej w Grygrowie i MPD Grygrów zaprezentowali część artystyczną. Wśród wybranych utworów znalazł się również wiersz ks. Kazimierza Potiopy.

Przy Pomniku Niepodległości odśpiewano Hymn Narodowy. Apel pamięci przypomniał nazwiska miejscowych bohaterów. Ekscelencja poświęcił nową tablicę, która zostanie umieszczona na krzyżu w pobliskim lesie – miejscu pamięci. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień przedstawicieli władz rządowych oraz samorządowych. Prelegenci podkreślali wagę i znaczenie pamięci o poległych bohaterach. Dziękowali miejscowej społeczności za troskę o ducha patriotyzmu i rozbudzanie go wśród dzieci i młodzieży.

Szczegółowe informacje o bitwie pod Hutą Gruszczyno można przeczytać klikając TUTAJ.

tekst i zdjęcia – ks. Marcin Gołębiewski

2019 (188)
 
następny artykuł »

designed by ueberkrass